Halkbank nereye gidiyor? (14.11.2018 / 09.00)

Merhabalar arkadaşlar daha öncede belirttiğim gibi lise yıllarından beri borsayı takip ederim yaklaşık 20 yıldır hisse senedi alır satarım. Halkbank hissesini 2007 yılında halka arz olduğu ilk günden beri takip ederim. İkincil arzının 2012 yılında olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Şu anki fiyatlar çok ucuz. Ne Garanti’nin ne Akbank’ın fiyatları Halk’a ulaşamazdı. Yıllarca 5 – 6 dolardan 1 hisse anca alabiliyorduk. Halkbankası hissesi yaklaşık 1,5 yıldır inanılmaz fiyatlara düştü. Halkbank 2007 yılında 6,6 dolardan arz edildi. Arz fiyatı 8 TL idi (ilk işlem günü). 2012 ‘de ikincil arz fiyatı 15.10 TL idi. O günkü kur ile hesap edildiğinde 1 adet Halkb hissesi 8.30 Usd idi. Bugün 1.5 dolar bile değil. Ben bugünkü fiyatları fırsat olarak görüyorum.

a) Halkb 10 yıllık grafik

10 yıllık grafikte minimum 2,97 görmüş,2009 yılında Lehman krizinde ,takdir edersiniz o zamanki şartlar

çok farklıydı,kurda  5’lerde değildi.Ben orta uzun vadede yurtiçinde büyük bir kriz ,belirsizlik olmadığı sürece artık

6-6,5 altının görülmeyeceği düşüncesindeyim,grafikteki gibi dipten döndüğünü düşünüyorum,önü açık…

b) THBIY ,(US borsasında işlem gören Halkb hissesi)

ikinci grafik daha belirgin (dolar bazında)diplerde (dipten dönmüş),daha da aşağı gitme ihtimali

düşük (rahip krizi vb. belirsizlikler sona erdi vb. ).

Mevcut piyasa çok oynak ani düşüşler oluyor zaman zaman ama orta uzun vadede (1-2yıl ve daha uzun)

bu seviyelerden alan kişinin zarara etme ihtimalinin zayıf olduğunu düşünüyorum.(eğer yapabilsek alıp ekranı kapatmak lazım)

Bol kazançlar,iyi işler…

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.